Wersja graficzna Kontrast: K1 K2 K3 K4 Rozmiar czcionki: A A+ A++

Koronawirus a zwierzęta

Docierają do nas różne głosy, że niektórzy właściciele, "w obawie" przed koronawirusem, pozbywają się zwierząt (lub mają taki zamiar). Fałszywe bądź niepełne informacje dotyczące koronawirusa często prowadzą do niepotrzebnej paniki, dlatego przypominam, że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) informuje, że nie ma żadnych dowodów na to, aby Koronawirus (COVID-19) był przenoszony przez zwierzęta domowe (jak psy i koty).

Wprawdzie w Hongkongu potwierdzono, że pies należący do pacjenta z COVID-19 został zakażony koronawirusem. Obecnie jest to jedyny przypadek ale zakażeniu uległ pies od człowieka a nie odwrotnie!!!

Szczepy koronawirusów izolowane od zwierząt wykazują bardzo dużą odmienność od szczepów izolowanych od ludzi. Stanowczo należy podkreślić, że zwierzęta gospodarskie i towarzyszące NIE STANOWIĄ ŹRÓDŁA KORONAWIRUSA dla człowieka i nie należy upatrywać w nich źródła ludzkiej koronawirozy.

Rozejrzyjcie się też wokół siebie, może wśród najbliższych sąsiadów jest osoba starsza, chora, potrzebująca pomocy w wyprowadzeniu psa lub opiece. A w kontakcie ze zwierzętami oraz ludźmi zachowajcie podstawowe zasady higieny a przede wszystkim rozsądek!

Panika to nie powód do porzucania swoich pupili!